Drugoklasiści z naszej szkoły zakończyli właśnie pierwszy etap programu "Być jak Ignacy". Dzięki niemu poznali różne źródła energii, a także sami stworzyli makiety oraz ilustracje odnawialnych źródeł energii. Z niecierpliwoscią czekamy na kolejne naukowe wyzwania.
Młodzi naukowcy
Procedury bezpieczeństwa od 1 września 2020r.
Procedury bezpieczeństwa mające na celu zapobieganie
i przeciwdziałanie COVID-19 wśród uczniów, rodziców i pracowników szkołyobowiązujące na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łowyniu
od 1 września 2020r.
STYPENDIUM SZKOLNE I ZASIŁEK SZKOLNY
Pomoc materialna – stypendia szkolne i zasiłki szkolne, przysługuje uczniom zamieszkałym na terenie Gminy Międzychód, uczęszczającym do:
- szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych (...) - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,
- publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym w stopniu głębokim, a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,
- szkół niepublicznych nie posiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.
Pomoc materialna przysługuje uczniom (słuchaczom i wychowankom), jeżeli uczęszczają do szkoły (kolegium lub ośrodka). Skreślenie z listy uczniów powoduje utratę świadczenia.
Szkołami, do których uczęszczanie daje prawo ubiegania się o świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, są:
- szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne bez względu na typ, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie oświaty. Mogą to być szkoły każdego rodzaju, zarówno dla młodzieży jak i dla dorosłych, dzienne, wieczorowe i zaoczne. Świadczenia przysługują też uczniom dwuletniego studium, są to bowiem szkoły umożliwiające uzyskanie dyplomu potwierdzającego nabycie kwalifikacji zawodowych.
Świadczenia nie przysługują natomiast dzieciom odbywającym wychowanie przedszkolne, ani dzieciom odbywającym roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej, czyli w tzw. zerówkach – nie są bowiem uczniami szkół. Ponadto stypendia szkolne nie obejmują też studentów szkół wyższych i licencjackich.
Zmianamiejscazamieszkania poza teren gminy Międzychód, powoduje cofnięcie prawa do świadczenia (stypendium, zasiłku), jednakże można się o nie ubiegać w gminie właściwej dla nowego miejsca zamieszkania.
STYPENDIUM SZKOLNE
może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 528 złnetto( art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12.03.2004 r. Dz. U. z 2019r. poz. 1507).
ZASIŁEK SZKOLNY
może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.
Zasiłek szkolny może być przyznany jeden raz w stosunku do jednego zdarzenia losowego.
O zasiłek należy ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiąceod wystąpienia zdarzenialosowego uzasadniającego przyznanie zasiłku..
Wniosek o przyznanie stypendium lub zasiłku szkolnego może złożyć:
- rodzic lub prawny opiekun ucznia,
- pełnoletni uczeń,
- dyrektor szkoły lub kolegium.
Decyzja dotycząca stypendium szkolnego lub zasiłku szkolnego jest wydawana na podstawie dokumentacji:
- wniosku, na którym określona jest data wpływu wniosku do szkoły,
- w przypadku szkół ponadpodstawowych zaświadczenie ze szkoły potwierdzające, że jest uczniem
- oświadczenia o sytuacji rodzinnej i materialnej ucznia,
- zaświadczenia o wysokości dochodów netto (członków rodziny) z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, a w przypadku utraty dochodu ( w tym miesiącu) z miesiąca, w którym wniosek został złożony tj. :
- zaświadczenie od pracodawcy o dochodach netto,
- zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy o pozostawaniu bez pracy (z prawem lub bez prawa do zasiłku),
- oświadczenia o pozostawaniu bez pracy i nie osiąganiu dochodu osób nie zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy,
- zaświadczenie lub decyzja z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o otrzymywanych świadczeniach (zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy). Do dochodu nie wliczamy zasiłków celowych (jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego, obiadów) wypłacanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,
- zaświadczenie z gminy o wielkości posiadanych hektarów przeliczeniowych,
- wyroki sądowe mówiące o wysokości zasądzonych alimentów lub zaświadczenia komornika o nieściągalności alimentów lub decyzja z OPS – zaliczka alimentacyjna,
- odcinek renty lub emerytury
- oświadczenie rodziców o wysokości dochodów uzyskiwanych z prac dorywczych
Wniosek o stypendium szkolne lub zasiłek szkolny należy złożyć w szkole, do której uczęszcza uczeń lub dla uczniów szkól ponadgimnazjalnych w Zespole Obsługi Ekonomicznej i Administracyjnej Oświaty w Międzychodzie (UMiG pok. 208).
WNIOSKI NA STYPENDIUM SZKOLNE NALEŻY SKŁADAĆW TERMINIE:
od 1września do 15 września 2020 r.Załącznik:
regulamin.pdf
Zamiast kwiatka wspomóż leczenie p. Anety
Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 - rozdanie świadectw
Szanowni Państwo! W związku z pandemią COVID-19 przedstawiamy harmonogram odbioru świadectw.
Harmonogram (dostępny tutaj: Rozdanie_swiadectw_harmonogram.docx) sporządzono tak, by w budynku przebywało jak najmniej osób.
Odbiór świadectwa w szkole w wyznaczonym terminie nie jest obowiązkowy. Decyzję podejmują rodzice. Świadectwa można odebrać w dogodnym dla siebie terminie w sekretariacie szkoły od 29.06.2020 do 24.07.2020 roku lub od 17.08.2020r
Zawieszenie zajęć
SZANOWNI PAŃSTWO
W związku z zaistniałą sytuacją społecznej kwarantanny podajemy informacje organizacyjne:
1. 12-13 marca szkoła pełni funkcję opiekuńczą; nie będą odbywać się zajęcia dydaktyczne; dowozy o godzinie 13:00
2. 16-27 marca szkoła i przedszkole będą zamknięte
3. Terminy związane z rekrutacją do klas pierwszych nie zmieniają się - wnioski i zgłoszenia prosimy składać w Biurze Obsługi Interesanta w UMiG w Międzychodzie
4. Prosimy śledzić informacje na bieżąco w ogłoszeniach dziennika elektronicznego Librus
Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łowyniu
Rekrutacja 2020/2021
Program Insta.Ling w naszej szkole
Nasza szkoła kontynuuje udział w kolejnej już edycji Programu Insta.Ling dla Szkół. Program ten wspiera uczniów w nauce nowych słówek z języka angielskiego i ich utrwalania, zachęca do większej aktywności, wzbogaca słownictwo, czyni język bardziej komunikatywnym. Nauka odbywa się w ciekawej formie indywidualnie dobierając poziom trudności do aktualnych umiejętności ucznia, dzięki czemu czeń nie jest ani przytłoczony nadmiarem nowgo materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek, które już opanował i bardzo dobrze zna. Więcej informacji znajdziemy na stronie: https://instaling.pl/ Program został wdrożony i jest prowadzony przez nauczycielki języka angielskiego, panią Arletę Kuczyńską i panią Ilonę Krawczyk.
Odkrywamy tajemnice przyrody
28 maja uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnych udali się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Pszczewie. Poczas niezwykle interesującego wykładu i fantastycznych warsztatów z użyciem mikroskopów uczniowie zdobyli nową wiedzę przyrodniczą. Trzeba jednak przyznać, że dzieci z naszej szkoły umiały już naprawdę dużo, co potwierdziły wyniki konkursu z kołem fortuny. Mimo niesprzyjającej pogody, udało się nam też przygotowac przepyszne kiełbaski na ognisku i odwiedzić urokliwy pszczewski ryneczek. Bardzo dziękujemy pani Basi Semkło za miłe przyjęcie i wspaniałą lekcję. Z pewnością jeszcze tu wrócimy.
Warsztaty językowe w Londynie
Tydzień, który zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Uczniowie naszej szkoły wspólnie z grupą rówieśników z Międzychodu i Kamionny wybrali się na kilkudniowe warsztaty językowe do Londynu. Organizacją całego przedsięwzięcia zajęła się Pani Zofia Charłampowicz - Jabłońska z Hello English Culture Centre (pozdrawiamy!!! ). Wycieczka połączona była z warsztatami językowymi, podczas których uczniowie, zanim wyruszali na zwiedzanie, zapoznawali się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi danego miejsca, rozwiązywali zadania, quizy. Najbardziej aktywni byli nagradzani punktami, które ostatecznie przełożyły się na nagrody. W wielu miejscach oprowadzał nas brytyjski przewodnik, natomiast często też Pani Zosia była naszym przewodnikiem opowiadając wiele ciekawostek o zwiedzanej przez nas atrakcji turystycznej. Nasi uczniowie nie tylko zwiedzili najważniejsze miejsca kulturowe tej wielkiej metropolii ale również doświadczyli podróżowania środkami transportu miejskiego oraz, co najważniejsze, mieszkając u brytyjskich rodzin stawili czoła największemu z wyzwań, przełamując barierę językową :-)
Podsumowując, wyjazd okazał się naprawdę bardzo ciekawy i kształcący, a nasi uczniowie, wszyscy bez wyjątku! ;-), pokazali się naprawdę z jak najlepszej strony w każdym z miejsc, które odwiedzili :-)
Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko przygotowywać się do kolejnego wyjazdu, w przyszłym roku! ;-)DZIEŃ PIERWSZY I DRUGI (08.03. - 09.03.)
1. Przejazd przez Europę, przeprawa promowa, warsztaty językowe, filmy, quizy.
2. StJames's Park i Buckingham Palace.
3. Piccadilly Circus, China Town, Trafalgar Square.
4. National Gallery.
5. Shrek's Adventure
6. London EyeDZIEŃ TRZECI (10.03)
1. British Museun
2. Primark (Guesswhat? Shopping 😊)
3. Madame Tussaud
DZIEŃ PIĄTY (12.03)
1. Albert Memorial, Albert Hall
2. Natural HistoryMuseum, Science Museum
3. Harry Potter
DZIEŃ SZÓSTY I SIÓDMY (13 - 14.03)
1. Westminster Abbey
2. MaritimeMuseum, RoyalObservatory Greenwich
3. Woolwichcentre (ostatnie zakupy)
4. Przejazd przez Europę, przeprawa promowa, film, zakończenie warsztatów, rozdanie nagród i dyplomów)
Wypatrując wiosny
Co prawda zima nie dała nam się za bardzo we znaki, a nawet brakowało śniegu, to już wszyscy z utęsknieniem wypatrujemy wiosny. By mieć pewność, że zawita również w nasze progi, najmłodsi uczniowie postanowili wypełnić coroczną tradycję. Wykonali wspaniałe marzanny, wiosenne gaiki i z okrzykami - "żegnaj zimo, witaj wiosno" wyruszyli na ulice Łowynia. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu możemy mieć pewność, że czeka nas wspaniała wiosna.
Kocie igraszki
Szczególnie w edukacji wczesnoszkolnej wiemy, jak ważna jest nauka przez zabawę. W związku z tym staramy się wykorzystać każdą, nawet najbardziej niezwykłą, okazję, żeby urozmaicić codzienną naukę. A taka nadarzyła się 17 lutego w Dniu Kota. Tego dnia nasi uczniowie nie tylko zamienili się w urocze kociaki. Czakało na nich również szereg zadań i wiadomości związanych z tymi zwierzęcymi indywidualistami. Dzieci wykonały kocie maski, odkodowywały Mruczka, a także stworzyły własnego "dachowca" i miały zadanie go opisać.
REKRUTACJA na rok szkolny 2019/2020
Zabawa karnawałowa
Czas karnawału to tradycyjnie okazja, by zorganizować wspaniałą zabawę dla uczniów klas najmłodszych. W tym roku bawiliśmy się jeszcze przed feriami. Na sali w domu kultury pojawiła się feria barw niezwykłych strojów, a dobry humor nie opuszczał nikogo do ostatnich dźwięków energetycznej muzyki.
W walce z nałogiem
15 listopada 2018 roku najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Łowyniu wzięli czynny udział w akcji z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Chociaż wydawać by się mogło, że są jeszcze za młodzi, by uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciach, to właśnie dzieci są najczęściej biernymi palaczami. Uczniowie przygotowali wspaniałe rekwizyty i plakaty mówiące o tym, jak szkodliwe jest palenie. Ułożyły też hasła namawiające dorosłych do rzucenia nałogu, które z wielkim zaangażowaniem wykrzykiwały na ulicach Łowynia. Miejmy nadzieję, że ich głos zostanie usłyszany.
KOMLEKSOWY PROGRAM ROZWOJOWY DLA SZKÓŁ W GMINIE MIĘDZYCHÓD
List Ministra Edukacji Narodowej w sprawie rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych i szkół ponadgimnazjalnych
List_Minister_Edukacji_Narodowej_do_rodzicow_i_opiekunow_uczniow_2018.05.18_w_wersji_pdf.pdf
Warszawa, 18 maja 2018 r.
Szanowni Rodzice i Opiekunowie Uczniów klas VII szkoły podstawowej
oraz klas II gimnazjum,wdrażanie kolejnych etapów reformy edukacji wiąże się z naturalnymi i zrozumiałymi pytaniami oraz wątpliwościami. Jedną z takich kwestii jest organizacja naboru na rok szkolny 2019/2020 do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych. Wówczas o przyjęcie będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz ostatniej klasy gimnazjum.
Pragnę przypomnieć, że postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone oddzielnie, według odrębnych kryteriów rekrutacyjnych. Jednocześnie podkreślam, że absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów nie będą rywalizowali ze sobą o te same miejsca. Będą oni ubiegać się o przyjęcie do innych typów szkół.
Uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub
3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum mogą ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia. Pragnę podkreślić, że obie te grupy będą realizowały odrębne programy nauczania.
Szkoły i samorządy przygotowują się do przyjęcia od 1 września 2019 r. większej liczby kandydatów. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zwiększenie liczby klas I nie spowoduje istotnych problemów związanych z zapewnieniem odpowiedniej liczby
sal lekcyjnych.Przypomnę również, że postępowanie rekrutacyjne będzie obejmowało m.in. następujące kryteria:
- wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego,
- oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum) z języka polskiego i z trzech obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora szkoły przeprowadzającego rekrutację,
- świadectwo ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum
z wyróżnieniem, - szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum.
W przypadku dodatkowych wątpliwości do Państwa dyspozycji pozostają dyrektorzy szkół i kuratorzy oświaty. Od 1 września br. we wszystkich kuratoriach zostaną utworzone punkty informacyjno-konsultacyjne, w których rodzice uczniów obecnych klas VII szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum uzyskają informacje dotyczące postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2019/2020. Ponadto od początku września 2018 r. pytania związane z naborem będzie można kierować na adres mailowy: rekrutacja@men.gov.pl.
Ustalenie sieci publicznych szkół ponadpodstawowych pozostaje
po stronie samorządów. Odbywa się ono po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Ministerstwo Edukacji Narodowej deklaruje pełne wsparcie
i gotowość współpracy z samorządami.Zapewniam, że szkoły będą przygotowane na przyjęcie uczniów w roku szkolnym 2019/2020. Mam nadzieję, że ich oferta edukacyjna spełni oczekiwania zarówno absolwentów szkół podstawowych, jak i gimnazjów.
Z wyrazami szacunku
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej
Jak zrozumieć psa?
13 kwietnia najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedzili bardzo mili goście - pani Ania Leśniak ze Szkoły Komunikacji Ludzi i Psów "Biały Pies" oraz jej uroczy pomocnik - Lobo. Każdy opiekun, jakiegokolwiek zwierzęcia, powinien wiedzieć, w jaki sposób się nim opiekować. W tym zakresie uczniowie wykazali się naprawdę dużą wiedzą. Niezwykle cenne były rady dotyczące zrozumienia "mowy" naszych zwierząt oraz właściwych reakcji w przypadku ataku psa. Dzięki nim z łatwością możemy uniknąć zachować, które nie są przyjemne dla naszych czworonogów a w razie niebezpieczeństwa chronić własne zdrowie. Na koniec Lobo zaprezentował kilka sztuczek i fantyastycznie pozował do pamiątkowego zdjęcia.
Finał XIII Konkursu Nauki Jana Pawła II skierowane do Młodych
13 kwietnia odbył się finał XIII Konkursu Nauki Jana Pawła II skierowane do Młodych.
W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ptaszkowie, Szkoły Podstawowej nr 1 Szkoły w Międzychodzie, Podstawowej nr 2 w Międzychodzie oraz Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łowyniu.
Nasz patron, św. Jan Paweł II, w swojej encyklice Laborem exercens tak mówił o wartości pracy człowieka:
„Z pracy swojej ma człowiek pożywać chleb codzienny i poprzez pracę ma się przyczyniać do ciągłego rozwoju nauki i techniki, a zwłaszcza do nieustannego podnoszenia poziomu kulturalnego i moralnego społeczeństwa, w którym żyje jako członek braterskiej wspólnoty(...)”
„(...) o ile prawdą jest, że człowiek jest przeznaczony i powołany do pracy, to jednak nade wszystko praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy.(...) Ostatecznie bowiem celem pracy: jakiejkolwiek pracy spełnianej przez człowieka - choćby była to praca najbardziej służebna, monotonna, w skali potocznego wartościowania wręcz upośledzająca – pozostaje zawsze sam człowiek.”
Te słowa stały się inspiracją do wyboru myśli przewodniej tegorocznego konkursu, którą stanowią słowa naszego patrona: „praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy”.
Zadaniem uczestników było:
- napisanie-rozprawki na temat: „Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy"- odpowiedź uzasadnij przykładami z życia codziennego, literatury i filmu.
- napisanie wywiadu z Janem Pawłem II na temat wartości pracy w życiu człowieka, zawierającego cytaty z pism Św. Jana Pawła II
- przygotowanie prezentacji multimedialnej ukazującej ogrom pracy wykonanej przez
Jana Pawła II – slajdy z pielgrzymek, z podpisami zawierającymi główne przesłanie wizyty
Komisja konkursowa, kierując się w ocenie prac pisemnych następującymi kryteriami:
- zgodność z tematem,
- poprawna forma rozprawki lub wywiadu,
- celność argumentów
- logika wypowiedzi,
- poprawność językowa, wyróżniła 6 prac:
- W kategorii praca pisemna – rozprawka:
- III miejsce – Zuzanna Lusina – kl. II gimnazjum SP w Ptaszkowie
- II miejsce – Martyna Kandulska – kl. II gimnazjum SP w Ptaszkowie
- I miejsce – Gabriela Wieczorek – kl. III gimnazjum SP nr 1 Międzychód
- W kategorii praca pisemna – wywiad:
- III miejsce – Kamila Środecka – kl. III gimnazjum SP nr 1 Międzychód
- II miejsce – Julia Rychlik – kl. II gimnazjum ZS w Łowyniu
- I miejsce – Zuzanna Lusina – kl. II gimnazjum SP w Ptaszkowie
- W kategorii prezentacja multimedialna zasłużyły na wyróżnienie ze względu na ciekawy dobór wypowiedzi Jana Pawła II oraz interesującą formę, która przyciąga uwagę oglądającego następujące prace
- II miejsce – Jacek Stasik i Paweł Patela – kl. III gimnazjum SP nr 2 Międzychód
- I miejsce – Urszula Frąckowiak i Joanna Kurczewska – kl. III gimnazjum SP w Ptaszkowie
oraz Wojciech Basiński – kl. III gimnazjum SP nr 1 Międzychód
Serdecznie wszystkim gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszego konkursu.
Archiwum Aktualności