• Jak zrozumieć psa?

• 13 kwietnia najmłodszych uczniów naszej szkoły odwiedzili bardzo mili goście - pani Ania Leśniak ze Szkoły Komunikacji Ludzi i Psów "Biały Pies" oraz jej uroczy pomocnik - Lobo. Każdy opiekun, jakiegokolwiek zwierzęcia, powinien wiedzieć, w jaki sposób się nim opiekować. W tym zakresie uczniowie wykazali się naprawdę dużą wiedzą. Niezwykle cenne były rady dotyczące zrozumienia "mowy" naszych zwierząt oraz właściwych reakcji w przypadku ataku psa. Dzięki nim z łatwością możemy uniknąć zachować, które nie są przyjemne dla naszych czworonogów a w razie niebezpieczeństwa chronić własne zdrowie. Na koniec Lobo zaprezentował kilka sztuczek i fantyastycznie pozował do pamiątkowego zdjęcia.

• Finał XIII Konkursu Nauki Jana Pawła II skierowane do Młodych

• 13 kwietnia odbył się  finał  XIII Konkursu Nauki Jana Pawła II skierowane do Młodych.

W konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ptaszkowie,  Szkoły Podstawowej nr 1 Szkoły w Międzychodzie, Podstawowej nr 2  w Międzychodzie oraz Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łowyniu.

Nasz patron, św. Jan Paweł II, w swojej encyklice Laborem exercens tak mówił o wartości pracy człowieka:

„Z pracy swojej ma człowiek pożywać chleb codzienny i poprzez pracę ma się przyczyniać do ciągłego rozwoju nauki i techniki, a zwłaszcza do nieustannego podnoszenia poziomu kulturalnego i moralnego społeczeństwa, w którym żyje jako członek braterskiej wspólnoty(...)”

„(...) o ile prawdą jest, że człowiek jest przeznaczony i powołany do pracy, to jednak nade wszystko praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy.(...) Ostatecznie bowiem celem pracy: jakiejkolwiek pracy spełnianej przez człowieka - choćby była to praca najbardziej służebna, monotonna, w skali potocznego wartościowania wręcz upośledzająca – pozostaje zawsze sam człowiek.”

Te słowa stały się inspiracją do wyboru myśli przewodniej tegorocznego konkursu, którą stanowią słowa naszego patrona: „praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy”.

Zadaniem uczestników było:

1. napisanie-rozprawki na temat: „Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy"- odpowiedź uzasadnij przykładami z życia codziennego, literatury i filmu.
            2. napisanie wywiadu z Janem Pawłem II na temat wartości pracy w życiu człowieka, zawierającego cytaty z pism Św. Jana Pawła II
            3. przygotowanie prezentacji multimedialnej ukazującej ogrom pracy wykonanej przez

Jana Pawła II – slajdy z pielgrzymek, z podpisami zawierającymi główne przesłanie wizyty

Komisja konkursowa, kierując się w ocenie prac pisemnych następującymi kryteriami:

• zgodność z tematem,
            • poprawna forma rozprawki lub wywiadu,
            • celność argumentów
            • logika wypowiedzi,
            • poprawność językowa, wyróżniła 6 prac:
            • W kategorii praca pisemna – rozprawka:
              • III miejsce – Zuzanna Lusina – kl. II gimnazjum SP w Ptaszkowie
              • II miejsce – Martyna Kandulska – kl. II gimnazjum SP w Ptaszkowie
              • I miejsce – Gabriela Wieczorek – kl. III gimnazjum SP nr 1 Międzychód
            • W kategorii praca pisemna – wywiad:
              • III miejsce – Kamila Środecka – kl. III gimnazjum SP nr 1 Międzychód
              • II miejsce – Julia Rychlik – kl. II gimnazjum ZS w Łowyniu
              • I miejsce – Zuzanna Lusina – kl. II gimnazjum SP w Ptaszkowie
            • W kategorii prezentacja multimedialna zasłużyły na wyróżnienie ze względu na ciekawy dobór wypowiedzi Jana Pawła II oraz interesującą formę, która przyciąga uwagę oglądającego następujące prace
            • II miejsce – Jacek Stasik i Paweł Patela – kl. III gimnazjum SP nr 2 Międzychód
            • I miejsce – Urszula Frąckowiak i Joanna Kurczewska – kl. III gimnazjum SP w Ptaszkowie
              oraz Wojciech Basiński – kl. III gimnazjum SP nr 1 Międzychód

Serdecznie wszystkim gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszego konkursu.

• Światowy Dzień Zdrowia

• 6  kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole ŚWIATOWY  DZIEŃ  ZDROWIA.

Z tej okazji uczniowie klasy 4a przygotowali zabawną inscenizację pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch.”  Celem  przedstawienia było rozbudzenie u dzieci zainteresowania własnym zdrowiem, kształtowanie nawyku uprawiania sportu oraz rozumienie znaczenia ruchu w naszym życiu. Największym zainteresowaniem cieszyła się degustacja zdrowych koktajli owocowych oraz ciasta marchewkowego. Uczniowie klasy 7b bardzo zaangażowali się w przygotowanie tych pyszności. Nie zabrakło również plakatów promujących zdrowy styl życia. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i realizację tego przedsięwzięcia.

• Występ Gwiazdeczek

• "Gwiazdeczki" 24.03.2018 r. wzięły udział w 9 Polsko-Niemieckim Festiwalu Tańca w Żarach. Konkurencja była naprawdę duża. W ich kategorii walczyło aż 7 grup tanecznych. Były to zespoły na wysokim poziomie. Dziewczęta wiedząc o tym, nie zniechęciły się. Z pięknym uśmiechem, z gracją i radością wykonały swój taniec pod tytułem "Locomotion". Wywalczyły...Uwaga, uwaga!!! III miejsce. To ogromny sukces. Wielkie gratulacje dla dziewczynek! Dziękuję mamuśkom za wsparcie, pomoc i ciepłe słowo. Wielkie podziękowania dla p. Ani Badach, która została naszym kierownikiem wycieczki i mocno nam kibicowała.                                 Joanna Stec

• Niespodzianka od Rady Rodziców

• Nikt raczej nie ma wątpliwości, że wszyscy uczniowie naszej szkoły są niezwykle grzeczni. Nie dziwi zatem fakt, że pamiętał o nich zając wielkanocny. Zadbała o to Rada Rodziców, których przedstwicielami tego dnia byli p. Andrzej Papla oraz p. Sylwia Wódkiewicz. Dziękujemy serdecznie w imieniu uczniów.