• Działania biblioteki w realizacji programu

        •  

          W dniach od 1 do 7 czerwca 2023r w całym kraju obchodzono XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem "Książka jest jak ogród" . Celem tego wydarzenia było propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz popularyzacja ideo codziennego czytania dzieciom., która rozbudza pasję czytelniczą wśród młodego pokolenia. Nasza szkoła również dołączyła się do akcji, promując głośne czytanie. Uczniowie klasy 8 odwiedzili przedszkole oraz klasy I-III, aby na świeżym powietrzu poczytać dzieciom utwory ze swojego dzieciństwa. Książki rozwijają wyobraźnię i pamięć, poszerzają słownictwo, umożliwiają przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów oraz pozwalają przeżyć wspaniałe emocje.

           


          Mówiąc o korzyściach z czytania, nie mogło zabraknąć pogadanki dla rodziców, pt."Czy warto czytać książki"

           

          Akcja "Jak nie czytam jak czytam" Klasa III udowadnia, że czytać można wszędzie i przy każdej okazji. Uczniowie przynieśli do biblioteki wygodne siedziska i spędzili czas z książką. Każdy znalazł dla siebie literaturę i wygodne miejsce.

          WRZESIEŃ 2023R

          Wrzesień w bibliotece szkolnej.

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet III, dotyczącego rozwijania zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, nasza  biblioteka  wzbogaciła się o 107 książek, w tym nowości wydawnicze.

          Z zakupionych książek została przygotowana wystawka.

           

          14 września pierwszoklasiści odwiedzili bibliotekę szkolną. Dzieci poznały zadania biblioteki, dowiedziały się kim  jest czytelnik i jak  nim zostać oraz kto  i w jaki sposób może wypożyczać książki. Przy okazji dowiedziały się  o różnorodności literatury, jak również  - po czym można poznać książki  z biblioteki i do czego służą kody kreskowe. Uczniowie porównywali wygląd  dawnej  karty książki i karty czytelnika. Poznali zasady dbałości o książki oraz co zrobić, gdy książka z biblioteki zostanie zagubiona.

          20 września odbyło się  spotkanie z rodzicami klasy I, poświęcone korzyściom płynącym z czytania. W dzisiejszych czasach czytanie książek staje się coraz mniej popularną formą spędzania wolnego czasu. Codzienne głośne czytanie dziecku wykształca potrzebę obcowania z książką, by w przyszłości czytanie stało się przyjemnością.

          27 września klasa I uczestniczyła w spotkaniu autorskim ze znaną i lubianą autorką książek dla dzieci i dorosłych  Magdaleną Ludwiczak.

          Pisarka opowiadała o swojej twórczości jak również  o swojej najnowszej książce „Zagubiona dziewczynka i żyrafa”. Mali czytelnicy mogli wysłuchać fragmentu książki w interpretacji samej autorki,  zobaczyć wykonane przez nią ilustracje  do książki. Pod czujnym okiem pisarki i jej wskazówkami, dzieci miały okazję narysować żyrafę.

          29 września  nasza szkoła przyłączyła się do akcji  Ogólnopolskiego  Dnia Głośnego Czytania. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto czytać- czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Codzienne głośne czytanie dziecku wykształca potrzebę obcowania z książką, by w przyszłości czytanie stało się przyjemnością. W ramach akcji wychowawcy klas 4-8 rozpoczęli swoje lekcje wychowawcze od zaprezentowania fragmentu dowolnej książki. Natomiast w klasach I-III do głośnego czytania książki został zaproszony pracownik biblioteki z Filii Bibliotecznej w Łowyniu.

           

           

          PAŹDZIERNIK

          W tym roku obchodziliśmy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych pod hasłem  „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Z tej okazji  rozpoczęto akcję czytelniczą „Przerwa z książką” , gdzie starszaki czytały książki młodszym uczniom oraz zrealizowano projekty edukacyjne dla poszczególnych klas.  Przeprowadzono również konkurs plastyczny „Tu kwitnie wyobraźnia” dla uczniów klas IV-VIII, nagrodzone prace zaprezentowano na gazetce. 

           

          Podczas realizacji projektów edukacyjnych, których głównym założeniem było popularyzowanie czytelnictwa oraz wdrożenie uczniów do częstych kontaktów z książką,  podjęliśmy następujące działania:

          Klasa I – zrealizowała swój projekt czytelniczy pod hasłem  „Polubić czytanie”, którego celem było zachęcanie rodziców do systematycznego i głośnego czytania swoim pociechom.

          Każdy uczeń otrzymał kartę codziennego czytania na październik, na której rodzic poświadczał podpisem, że czytał danego dnia przez co najmniej 7 minut swojemu dziecku. W miejsce  każdego podpisu uczeń w bibliotece szkolnej lub u wychowawcy otrzymywał codziennie naklejkę.  Uczestnik w czasie trwania konkursu  musiał uzbierać minimum 20 naklejek. Zwycięzcy otrzymali dyplom superczytelnika i nagrodę. 

          Uczniowie wykonali również ilustracje do ulubionej książki, z których powstała w klasie wystawa.

          Klasy II  - zrealizowała  swój projekt czytelniczy pod hasłem  „Podróżowanie przez czytanie”. W ramach projektu dzieci zostały zapoznane z literaturą dla najmłodszych o przygodach małego zająca Feliksa, który podróżuje po świecie i listy pisze. Uczniowie wykonali gazetkę klasową z podróży Feliksa.

          Klasy III  - zrealizowała swój projekt czytelniczy pod hasłem  „Podróżowanie po świecie z Nelą małą reporterką.” W ramach projektu dzieci poznały opowieści o wyprawach dziewczynki i jej niesamowitych przygodach jak również poznali gatunki zwierząt występujących w różnych częściach świata i różne ciekawostki. Następnie trzecioklasiści wykonali prace plastyczne, z których powstała gazetka klasowa.

          Ponadto uczniowie klas II-III wzięli udział w  konkursie „Codziennie  czytamy, dzięki czemu lepiej się rozwijamy”. Jego głównym założeniem było popularyzowanie czytelnictwa oraz wdrożenie uczniów do częstych kontaktów z książką. Każdy uczeń otrzymał kartę  codziennego czytania na październik, na której rodzic poświadczał podpisem, że dziecko czytało danego dnia przez co najmniej 7 minut swojemu dziecku. W miejsce  każdego podpisu uczeń w bibliotece szkolnej lub u wychowawcy otrzymywał codziennie naklejkę.  Uczestnik w czasie trwania konkursu  musiał uzbierać minimum 20 naklejek. Zwycięzcy z każdej klasy otrzymali dyplom superczytelnika i nagrodę.

          Klasa IV -   zrealizowała swój projekt czytelniczy pod hasłem  „Z legendą przez Polskę”. W ramach projektu dzieci poznały legendy polskie oraz położenie miast i miejsc związanych z ich legendą. Z wykonanych prac powstała  gazetka klasowa przedstawiająca mapę Polski z miastami i  przypisanymi im legendami. Najciekawsze prace zostały nagrodzone.

          Klasy V –  zrealizowała swój projekt czytelniczy do lektury  „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa . Uczniowie po przeczytaniu książki mieli możliwość porównania  powieści z adaptacją filmową. Następnie przystąpili do zabawy „Na ringu z lekturą”. Pracując w dwóch grupach, w ramach rywalizacji, wykonywali zadania dotyczące treści lektury. Podsumowaniem tego fragmentu było wykonanie pracy plastycznej pt: „Moja wizja szafy do Narnii” oraz z wykorzystaniem rolek od papieru tworzyli własną wizję zamku Ker-Paravel. . Ponad to uczniowie klasy 5 wybierali fragment, który najbardziej zapadł im w pamięć, który najbardziej im się spodobał i w wyznaczonym terminie wykonywali literackie pudełko. Następnie  prace zaprezentowano w formie wystawy uczniom klas  4-8.

          Klasa VI- zrealizowała swój projekt czytelniczy pod hasłem „Moja ulubiona książka”  Zadaniem uczniów było wykonie okładki do swojej ulubionej książki aby zachęcić do wypożyczenia tej literatury. Z wykonanych prac stworzono wystawę oraz wyłoniono i nagrodzono najciekawsze prace.

          Klasa VII – zrealizowała swój projekt czytelniczy pod hasłem „Co warto przeczytać – książka na jesienne dni”. Uczniowie przygotowali recenzje z przeczytanej literatury. Z przedstawionych propozycji czytelniczych powstała wystawka książkowa w bibliotece. Uczniowie z innych klas mogli wypożyczyć książki polecane przez swoich starszych kolegów i koleżanek.

          Klasa VIII – zrealizowała swój projekt czytelniczy pod hasłem„ Przeczytałem i polecam”. Celem projektu było zachęcenie ósmoklasistów do sięgania po lektury szkolne, aby solidnie przygotować się do egzaminu. Zadaniami uczniów było wykonanie plakatu lub lapbooka do ulubionej lektury.

           

          LISTOPAD

          5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To okazja, by celebrować i świętować ulubione postacie z  popularnych książek dla dzieci, a także przypomnienia sobie o wartościach i przesłaniach zawartych w klasycznych opowieściach. Z tej okazji w szkole zorganizowano konkurs wiedzy o baśniach i bajkach, który odbył się w formie testu w 3 kategoriach wiekowych, klasy II-III, IV-VI, VII- VIII. Na zwycięzców czekały dyplomy i nagrody.

          16 listopada klasa VI odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Międzychodzie. Pracownik biblioteki  pani Magdalena Ludwiczak opowiedziała  o książkach, które są najchętniej czytane przez dzieci w ich wieku, pokazała im książki na podstawie gier komputerowych oraz przekazała informacje jak można zapisać się do biblioteki i jakie są zasady wypożyczeń. Następnie klasa udała się do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej na lekcje biblioteczną o ekologii.  Zajęcia rozpoczęły się od  teatrzyku kamishibai  pt. "Na tropie śmieciowego potwora", autorstwa Barbary i Tomasza Piątkowskich. Podczas zajęć uczniowie utrwalili sobie wiedzę nt. segregacji odpadów, wykonując w grupach plakaty do tematu. Uczniowie byli zaskoczeni  jak wiele lat potrzeba, aby poszczególne rodzaje odpadów uległy rozkładowi. Na zakończenie zajęć wszyscy zgodzili się, że bardzo ważna jest odpowiednia segregacja odpadów, gdyż pozwala na powtórne ich wykorzystanie, tj. ♻️ recykling.

          Dnia 29 listopada  w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie, w którym występował Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek. Dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka tomem Baśni Andersena dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę uczniowie otrzymali wyprawkę czytelniczą i kartę biblioteczna.

          Grudzień

          W naszej szkolnej bibliotece upłyną w atmosferze świątecznej. 6 grudnia 2023 r. odbyły się ,,Mikołajkowe przerwy z książką''. Młodsi uczniowie mogli posłuchać, jak starszaki czytają fragmenty ksiązki o Mikołajku. 

          Uczniowie wszystkich klas mogli wykonywać choinki ze starych ubytkowanych książek i podręczników. Co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. 

           

          Wieloletnią tradycją biblioteki szkolnej jest zorganizowanie akcji czytelniczej, pt: Przytul książkę na święta. W ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia każdy uczeń, który odwiedził naszą bibliotekę mógł zajrzeć do  mikołajkowego worka i wybrać książkę niespodziankę. Akcja jak co roku cieszyła się dużym zainteresowaniem.

          STYCZEŃ  2024R

          Styczeń rozpoczęliśmy wyzwaniem czytelniczym. Uczniowie klas IV-VIII dołączyli do przygotowanego przez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – projektu czytelniczego. Zadaniem uczestników było  przeczytanie 4 książek i wykonanie „Książkowego Bingo”, polegającego na skreśleniu w pionie, poziomie lub po skosie, informacji związanych  z przeczytanymi lekturami. Każdy uczestnik otrzymał dyplom za realizację wyzwania oraz nagrodę.

          Uczniowie klas I-III podjęli ponownie wyzwanie czytelnicze „Codziennie  czytamy, dzięki czemu lepiej się rozwijamy”. Jego głównym założeniem było popularyzowanie czytelnictwa oraz wdrożenie uczniów do częstych kontaktów z książką. Każdy uczeń otrzymał kartę  czytelnika na styczeń, na której rodzic poświadczał podpisem, że dziecko czytało danego dnia przez co najmniej 7 minut swojemu dziecku. W miejsce  każdego podpisu uczeń w bibliotece szkolnej lub u wychowawcy otrzymywał codziennie naklejkę.  Uczestnik w czasie trwania konkursu  musiał uzbierać minimum 20 naklejek. Zwycięzcy z każdej klasy otrzymali dyplom superczytelnika. Akcja ta ponownie jak w październiku cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.

          18 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji uczniowie klas I-VIII wykonali kartkę urodzinową z życzeniami dla Kubusia Puchatka. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych. Zwycięzcy otrzymali dyplom i nagrody. Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli również w konkursie wiedzy o książce Kubuś Puchatek, który odbył się 18 stycznia. Każda osoba, która odpowiedziała prawidłowo na wylosowane pytanie otrzymała słodką nagrodę.

          23 stycznia jest obchodzony Dzień Pisma Ręcznego. Pismo odręczne to nie tylko czynność polegająca na napisaniu długopisem czy piórem jakiegoś zdania czy dłuższej sentencji, to nasza wizytówka, którą można porównać do odcisków palca. Jest wyjątkowe i nie ma dwóch takich samych stylów pisania. Z tej okazji odbył się konkurs kaligraficzny. Zadaniem uczestników było przepisanie wybranego fragmentu wiersza autorstwa Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima. Zwycięży otrzymali dyplom i nagrody.

          29 styczna jest obchodzony Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki. Badania wykazały, że łamigłówki i ćwiczenia umysłowe poprawiają naszą koncentrację, pamięć oraz wpływają na kreatywność i logiczne myślenie. W naszej szkolnej bibliotece uczniowie mogli podczas przerw rozwiązywać rebusy, labirynty, sudoku i zadania logiczne. Każdy uczeń, który wykonał 4 zadania został „Mistrzem łamigłówek” i otrzymał dyplom i nagrodę.

          LUTY

          07 lutego w szkolnej bibliotece uczniowie z Aktywu Bibliotecznego czytali podczas przerw książkę, której bohaterami są koty. Było to „Kocia Szajka i fałszerze pierników”, Agnieszki Romaniuk.

           Od 12 lutego rozpoczęły się ferie zimowe. W bibliotece szkolnej została ogłoszona akcja „Zaczytane ferie”. Powstała też gazetka polecająca wybrane książki. Czytanie to najlepszy sposób na nudę i przeniesienie się w świat fantazji i niesamowitych przygód.

           

          MARZEC 2024

           Marzec obfitował w różne uroczyste dni, m.in. Dzień Kobiet, Światowy Dzień Poezji, Pierwszy Dzień Wiosny. Korzystając z  okazji ogłoszono „Wyzwanie czytelnicze na marzec”.

          Uczniowie klas  IV-VIII  mieli przeczytać 4 książek, zgodnie z wyzwaniem umieszczonym na szablonie odebranym z biblioteki i zebrać  4 naklejki.  Natomiast w klasach I-III zadanie polegało na odebraniu szablonu i  ułożeniu  przynajmniej jednego BINGO- wyzwania składającego się z czterech książek,  ułożonego w pionie, poziomie lub po skosie. Po każdej przeczytanej książce czytelnicy otrzymali naklejkę w miejsce odpowiedniego wyzwania.

           

          11 marca odbył się  Konkurs Pięknego Czytania- etap szkolny w 3 kategoriach wiekowych:

          Kategoria I: uczniowie klasy I-II.

          Kategoria II: uczniowie  klasy III-V.

          Kategoria III: uczniowie  klasy VI-VIII.

          Z każdej kategorii zostali wyłonienie zwycięzcy, którzy wzięli udział w etapie gminnym Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Międzychodzie. Dwoje czytelników zakwalifikowało się do etapu powiatowego, w którym uczennica klasy 7  zajęła II miejsce. GRATULACJE! J